به دلیل نوسانات قیمت ارز در بازار ؛ لطفا قبل از واریز وجه لطفا با واحد فروش تماس حاصل فرمائید. نحوه خرید عمده

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم

فروشگاه تکین جانبی
پیشنهاد خرید محصول+1
پیشنهاد خرید محصول+1

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم – وضعیت بازار روترهای بی‌سیم نسبت به سال‌های قبل کاملاً تغییر کرده است. روترهای سری N آخرین روزهای عمر خود را سپری می‌کنند و طبق آمارهای ارائه شده تنها 16 درصد بازار را در دست دارند و نزدیک به 73 درصد فروش بازار روی روترهای بی‌سیم سری AC و 11 درصد باقی‌مانده نیز روترهای کابلی است.

بنابراین، اگر می‌خواهید یک روتر جدید برای شبکه بی‌سیم خانه یا محل کار خریداری کنید، ناچار هستید از میان روترهای AC یک مدل را انتخاب کنید.

روترهای سری AC رده‌ها و سری‌های سرعتی متفاوتی دارند و انواع فناوری‌های جدید افزوده‌شده به آن‌ها سردرگمی‌هایی را ایجاد می‌کند.

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم – آیا باید پرسرعت‌ترین روتر بی‌سیم موجود در بازار را بخریم؟ بهترین رده یا پرطرف‌دارترین روتر سری AC کدام است؟

آیا حتماً باید روتر ما به MU-MIMO مجهز باشد؟ دوآنتنی، سه‌آنتنی یا چهارآنتنی بهتر است؟ در مقایسه با هزینه‌ای که می‌کنیم، کدام نسل روترهای سری AC بهتر است؟ لزوماً گران‌ترین مدل بهترین مدل بازار است؟ قدرتمندترین مدل در آزمایش‌های انجام گرفته روی سایت‌ها بهترین مدل است؟

تمام این پرسش‌ها در فضای شبکه‌های بی‌سیم و روترها مطرح هستند. این مقاله تا حدودی سعی می‌کند به این پرسش‌ها پاسخ دهد و راهنمای خرید به‌روزشده‌ای متناسب با محصولات موجود پشت ویترین‌ها در اختیار‌ شما قرار دهد.

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم

انواع روترها

اگر می‌خواهید شبکه وای‌فای پرسرعتی را راه‌اندازی کنید و از امکانات امروزی دنیای روترهای بی‌سیم بهره ببرید، باید به یک روتر سری AC فکر کنید.

حتی اگر یک روتر قدیمی داشتید که بسیار خوب کار می‌کند و راضی بودید، ولی ناگهان خراب‌شده است و اکنون مجبور هستید یک روتر جدید بخرید، باز هم به فکر سری AC باشید.

منظور ما از روترهای سری AC چیست؟ خیلی خلاصه توضیح می‌دهیم. تمام روترهای بی‌سیم مبتنی بر استاندارد 802.11 هستند، اما براساس فناوری‌های ساخت، سرعت، قدمت، محدوده پوشش‌دهی و چیزهای دیگر به سری‌های 802.11g، 802.11n و 802.11ac تقسیم می‌شوند.

سری AC سریع‌ترین و به‌روزترین روترها را دارد. روترهای سری N هنوز در بازار به‌فروش می‌رسند، ولی قدیمی و کم‌سرعت هستند. احتمالاً روترهای سری G دیگر دست‌نیافتنی شده‌اند. تمام روترهای سری AC دو بانده هستند و روی دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز کار می‌کنند.

همچنین، قابلیت بزرگ آن‌ها فعال بودن دو شبکه به‌طور هم‌زمان است. اگر در مشخصات یک روتر عبارت‌های 802.11a/b/g، a/b/g/n یا a/b/g/n/ac را مشاهده کردید، می‌توانید بگویید دوبانده است. در هر سری روترها درگاه‌های ارتباطی بسیار متغیر هستند و مهم‌ترین درگاه‌ها عبارتند از:

درگاه شبکه اترنت: ممکن است درگاه‌های LAN و WAN اترنت یک گیگابیتی (10/100/1000 مگابیت) یا صد مگابیتی (10/100 مگابیت) باشند. بیش‌تر روترهای سری AC از درگاه‌های اترنت یک گیگابیتی بهره می‌برند، اما اگر خواستید یک روتر در کلاس AC1200 یا پایین‌تر بخرید، نگاهی به سرعت درگاه‌های شبکه کابلی بیاندازید و با نیازمندی‌های شبکه خود مطابقت دهید.

اگر شبکه شما تماماً بی‌سیم است، یک درگاه شبکه اترنت برای اتصال روتر به یک سیستم کافی است و مهم هم نیست صد مگابیتی یا هزار مگابیتی باشد، اما اگر در شبکه شما چند دستگاه با کابل متصل هستند یا دستگاه‌هایی مانند NAS دارید که بهتر است با کابل به روتر متصل شوند، روترهایی را انتخاب کنید که به چهار درگاه شبکه اترنت یک گیگابیتی و یک درگاه شبکه WAN برای اتصال مودم ADSL مجهز هستند. این قسم روترها از یک سوییچ درون خود بهره می‌برند که امکان اتصال سریع دستگاه به شبکه را فراهم می‌کند.

درگاه USB

درگاه‌های USB 2.0 و USB 3.0 برای اشتراک‌گذاری اطلاعات و چاپ‌گر در شبکه هستند. اشتراک‌گذاری چاپ‌گر خیلی ساده است و بیش‌تر برندهای چاپ‌گر به‌راحتی با درگاه USB راه‌اندازی می‌شوند و تفاوت ندارد کدام نوع درگاه USB روی روتر وجود دارد، اما برای اشتراک‌گذاری اطلاعات از روی یک حافظه فلش، هارددیسک اکسترنال، درایوهای SSD یا ذخیره‌سازهای تحت شبکه NAS سرعت درگاه USB اهمیت دارد و شما باید روی این بخش کمی تأمل و تحقیق کنید.

بیش‌تر روترهای رده‌ بالای بازار از سرعت‌های مورد نیاز برای انتقال اطلاعات روی دستگاه‌های NAS یا سرورهای مالتی‌مدیا مانند بیت‌تورنت پشتیبانی می‌کنند.

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم

راهنمای خرید روتر و اکسسز پوینت بی‌سیم

کلاس روترها

برای این‌که بهتر بشود انواع روترهای موجود در بازار را تقسیم‌بندی کرد، به روترهای مختلفی که در یک سری یا استاندارد قرار می‌گیرند، «کلاس» یا «رده» می‌گوییم.

هر کلاس نشان‌دهنده حداکثر نرخ تبادل اطلاعات یا حداکثر سرعت مورد پشتیبانی توسط آن روتر است. نام‌گذاری کلاس‌ها براساس سری روتر به همراه حداکثر نرخ انتقال اطلاعات است؛ مثل N300 و AC1200.

این عددها شما را فریب ندهند که تصور کنید اطلاعات روی شبکه با این سرعت جابه‌جا می‌شوند. در ادامه، بیش‌تر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد، اما این عددها علاوه بر حداکثر سرعت نشانه‌ای از فناوری‌های استفاده شده در آن روتر به همراه سرعت نسبی به‌دست می‌دهند.

تا سال 2015، روترهای موجود در بازار به کلاس‌های تعریف شده در جدول 1 تقسیم‌بندی می‌شوند. توجه کنید که نرخ انتقال اطلاعات درج شده در این جدول به شبکه‌های بی‌سیم مربوط و سرعت روی شبکه‌های اترنت متفاوت است (جدول 1). در بهترین حالت ممکن است 50 درصد کلاس‌های ذکر شده در این جدول را در بازار بیابید و 20 تا 25 درصد کلاس‌ها اصلاً یافت نشوند.

کاربری کلاس‌های روتر

کاربری کلاس‌های روتر

نخستین چیزی که باید بدانید این است که سرعت‌های بالاتر از 450 مگابیت بر ثانیه، مجموع حداکثر سرعت‌های دو شبکه روی دو فرکانس کاری متفاوت است.

مثلاً کلاس N600 مجموع حداکثر سرعت 300 مگابیت بر ثانیه روی هر دو فرکانس و N900 مجموع حداکثر سرعت‌های 300 مگابیت بر ثانیه روی فرکانس 2.4  گیگاهرتز و 600 مگابیت بر ثانیه روی فرکانس 5 گیگاهرتز است.

به دلیل این‌که در روترهای سری AC از فناوری‌های مختلفی روی هر باند فرکانسی استفاده می‌شود، سرعت‌های متفاوت و گاهی بسیار دور از هم به‌دست می‌آید.

کلاس AC1750 که سرعتی اسمی معادل 1750 مگابیت بر ثانیه به‌دست می‌دهد، حاصل مجموع سرعت‌های 450 مگابیت بر ثانیه روی فرکانس 2.4  گیگاهرتز و 1300 مگابیت بر ثانیه روی فرکانس 5 گیگاهرتز است.

نکته دومی که باید به آن اشاره کرد، تعداد کلاس‌ها روی فرکانس 2.4  گیگاهرتز در جدول 1 براساس پهنای ‌باند مورد استفاده روی روتر است که می‌توانند دو برابر این تعداد باشند؛ زیرا در فرکانس 2.4  گیگاهرتز از دو پهنای ‌باند 20 و 40 مگاهرتز استفاده می‌شود که روی پهنای باند 40 مگاهرتز سرعت بیش‌تر است. کلاس‌های ذکر شده در جدول 1 براساس پهنای ‌باند 40 مگاهرتز هستند.

در روترهای سری AC فرض بر این است که شبکه 2.4  گیگاهرتز روی پهنای ‌باند 40 مگاهرتز و فرکانس 5 گیگاهرتز روی پهنای ‌باند 80 مگاهرتز پیکربندی شده است. تقریباً در هر کلاس مشخص است چه سرعتی روی هر فرکانس به‌دست می‌آید.

در برخی کلاس‌ها مانند N750 بسیار سخت است حدس بزنید روی کدام فرکانس چه سرعتی وجود دارد؛ زیرا روی هر دو فرکانس می‌توان سرعت‌های 450 و 300 مگابیت بر ثانیه را داشت و برحسب این‌که چه پهنای ‌باندی استفاده می‌شود، سرعت‌ فرکانس‌ها تغییرپذیر است.

مشکل دیگر اعلام سرعت روی یک فرکانس از سوی کارت شبکه نصب شده روی دستگاه‌های مختلف به‌ویژه نوت‌بوک‌ها است. یک کارت شبکه سری N ممکن است سرعت‌های 270/117 مگابیت بر ثانیه را 300/130 و سرعت یک روتر N150 را 130 مگابیت بر ثانیه نشان دهد. برای این‌که کمی از این سردرگمی خارج شوید، در جدول2 وضعیت نمایش سرعت‌های مختلف روی استاندارد 802.11 را در مودهای مختلف مدولاسیون و پهنای ‌باندهای متفاوت فهرست کرده‌ایم.

  • تولید - محصول
  • خصوصیات
  • عکس
  • رابط‌‌ها: پورت RJ-45 WAN پورت اترنت RJ-45 LAN
  • تعداد پورت اترنت RJ-45: پبج عدد
  • به لیست علاقمندی ها اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
    افزودن برای مقایسه
ابعاد و وزن محصول

198 × 146 × 54 mm
300 g

رابط‌‌ ها

1 عدد پورت RJ-11, 1 عدد پورت USB, 4 عدد پورت 10/100اترنت RJ-45 LAN

کلیدها

کلید بازگشت به تنظیمات اولیه یا ریست/WPS, کلید روشن و خاموش کردن دستگاه, کلید روشن و خاموش کردن شبکه بی‌سیم (Wi-Fi)

تعداد آنتن

2 عدد

نوع آنتن

داخلی

قدرت آنتن

5 دسی‌بل (5dBi)

استاندارد IEEE

IEEE 802.3, 802.3u

استاندارد ADSL

(ITU-T G.992.1(G.DMT, (ITU-T G.994.1 (G.hs, Full-rate ANSI T1.413 Issue 2, ITU-T G.995.1

استاندارد ADSL2

(ITU-T G.992.3 (G.dmt.bis

استاندارد+ADSL2

ITU-T G.992.5

منبع تغذیه

خروجی: 12v DC, 1A

استاندارد بیسیم

IEEE 802.11b/g/n

فرکانس

2.4GHz and 5GHz

محدوده فرکانس

2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز

امنیت بی‌سیم

Support 64/128 bit WEP, Wireless MAC Filtering, WPA-PSK/WPA2-PSK

قدرت انتقال

<23dBm

QoS

IPP/ToS, DSCP and 802.1p

DHCP

دارد

DDNS

دارد

Virtual Server

دارد

Port Forwarding

دارد ، (Virtual server, DMZ, ACL (Access Control List

VLAN

802.1P

VPN

PPTP, L2TP, IPSec Pass-through

ATM & PPP

(IPoA (RFC1577/2225, (PPP over ATM (RFC 2364, (PPP over Ethernet (RFC2516, ATM Forum UNI3.1/4.0, PVC – Up to 8 PVCs

فایروال

(Denial of Service (DoS, MAC / IP / Packet / Application / URL Filtering, NAT Firewall, Ping of Death, SPI Firewall, SYN Flooding

ما از شنیدن افکار شما خوشحال خواهیم شد

پاسخ دهید

14 + 18 =

مزایای خرید از تکنوکالا

Store (1)

خرید مستقیم از توزیع کنندگان

Online

امکان مقایسه قیمت و کیفیت

Megaphone

برخورداری از تخفیفات ویژه

Hourglass

صرفه جویی در زمان

Guarantee

تضمین اصالت کالا

Footer Bg
TechnoKala | تکنوکالا
Logo
بازنشانی گذرواژه
موارد را مقایسه کنید
  • جمع (0)
مقایسه کنید
0